Web Analizi

SEOON6 olarak düşüncemiz SEO(Arama Motoru Optimizasyonu) çalışmasına neden ihtiyaç duyulduğunda yola çıkarak bu durumu açıklamaya devam edelim.Bir web sitesi sadece olsun diyerek yapılabildiği gibi, belirli hedefler ve amaçlar beklenerek te yapılabiliyor.İşin SEO yu ilgilendiren bölümü ikincisi, bir hedefi ve amacı olan web sitesi, belirlediği anahtar kelimelerde bulunabilir, yani ilk sıralarda olmak istiyor, doğal ve doğru olanda bunu gerektiriyor.Arama motoru aramalarında anahtar kelimelerde ilk sırada çıkabilmeniz için gerçekte yüzlerce çalışma yapmanız gerekir.Bunun birinci sebebi arama motorları bunu ister, yani indexleme algoritmalarına uygun olmanızı, ikincisi ise rakipleriniz bunu yapıyorlardır.Bu durumda sizinde hedeflediğiniz ilk sıralar için öncelikli olarak sahibi olduğunuz web sitesinin, bu duruma uygun olup olmadığının analizini yapmanız gerekir.Web analizi diyebileceğimiz bu durum, SEO yöntemleri gereği arama motoru sıralama(index) algoritmalarına uygunluk çalışmasını kapsamaktadır.İki farklı başlıkta yapılan SEO (arama motoru optimizasyonu) çalışması site içi optimizasyon ve site dışı optimizasyon olarak isimlendirilmiştir.Site içi optimizasyon kısaca ifade edecek olursak web sitenizin bütünün arama motoru algoritmalarına uyumunu kapsar.Site dışı optimizasyon ise web sitenizin ile alakalı dışarıda yapılmış çalışmaların arama motoru uygunluğu ve çalışma güçünü kapsamaktadır.Web siteniz için yapılan bu çalışma, öcelikle analizleri, sonrasında ise gerekli düzeltme ve eklemelerin yapılmasını kapsar.Web sitenizin detaylı bir analizi gerçekte size hangi yoldan gitmeniz gerektiğini gösteren bir çalışmadır.SEOON6 olarak bu yazımızda olduğu gibi danışmanlarımıza SEO (arama motoru optimizasyonu) ve ilgili konularda teknik kelime ve söylemlerden uzak daha anlaşılabilir bir uslupla çalışmaları anlatmayı ve bilgilendirme yapmayı amaçlamaktayız.Site içi optimizasyon ve site dışı optimizasyon konusunda daha detaylı yazılarımız sitemizin blog sayfasında bulunmaktadır.Buraya tıklayarak ilgili sayfaya gidebilirsiniz.

Web sitenizin siteiçi ve site dışı durumunu anlayabilmek için yapmanız gereken analizler için farklı program ve seo yöntemleri bulunmaktadır.Web sitenizin Arama motorları kaydını yaptırarak bu arama motorlarının hizmetlerindede faydalana bilirsiniz.

Google Sarch Console

Web sitenize başladıktan sonra yapmanız gereken ilk adımlardan biri Google Search Console hesabı oluşturmaktır. Google Search Console, Google’ın web sitenizi nasıl taradığını, analiz ettiğini ve indekslediğini anlamanıza yardımcı olur. Sıralamanıza ve kullanıcı deneyiminize zarar verebilecek sorunları keşfetmenizde size yol gösterir. Not: 20 Mayıs 2015’e kadar Google Search Console, “Google Webmaster Tools” olarak biliniyordu. “Webmaster”’ın kelime anlamıyla modasının geçmesiyle, marka ismi değişikliğine gidildi.

google-search-console-kullanim

Google Search Consele Neler Yapabilirsiniz?

  • Arama Trafiği: Sitenizin arama sonuçlarında görüntülenmesini sağlayan arama sorguları gibi sitenizle ilgili trafiği görebilirsiniz.
  • Veri İşaretleyici: Sitenizin konularına göre “etkinlik, kitap yorumları, ürün veya restaurant vs.” sayfaların içeriklerinin Google tarafından daha iyi anlaşılmasını sağlayabilirsiniz.
  • Site Bağlantıları: Arama sonuçlarında otomatik olarak en çok ziyaret edilen sayfaların gösterildiği birden fazla site linkinin sıralamasını değiştirebilirsiniz.
  • Sitenize Bağlantılar: Websitenize bağlantı veren diğer siteleri ve kendi sayfalarınızdaki dahili bağlantıları görüntüleyebilirsiniz.
  • Uluslararası Hedefleme: Sitenizin içeriğine göre hangi ülke ve dili hedeflediğinizi ayarlayabilirsiniz.
  • Mobil Kullanılabilirlik: Sitenizin mobil cihazlara göre durumunu ve hatalarını inceleyebilirsiniz.
  • Dizin Durumu: Google arama ağında sitenizin dizine eklenen sayfa sayısını bulabilirsiniz.
  • Engellenen Kaynaklar: Sitenizin sayfaları arasında robots.txt veya diğer yollarla engellenen ve Google dizininde yer almayan bağlantıları görebilirsiniz.
  • URL’leri kaldır: Asıl işlemi yine robots.txt üzerinden yapmanız gereken, istemediğiniz URL’lerinizin kaldırılması talebinde bulabilirsiniz.

Google searchconsole kullanarak sıraladığımız etmenler ve daha bir çok bilgi ve düzeltmeye ulaşabilmeniz mümkündür.Yapmanız gereken sahibi olduğunuz web sitenizin google kaydı ve mülk edinme kayıtlarınızı yapmanızdır.

Rakip ve Rekabet

SEO hedef doğrultusunda yapldığına göre, Sahibi olduğunuz siteyi istenen duruma getirdiğinizde, ilk yapmanız gereken hedefinizin yolunda kimler var, neler yapmışlar, ka. kişiler gibi değerlendirmeler yapmanız gerekir.Bunlar sizin rakiplerinizdir ve muhtemelen iyi bir şeyler yapmışlardırki öndedirler.Sizin onları kendinize yaptığınız gibi analiz etmeniz vr çıkan sonuça görede onlardan daha iyisini ve daha çoğunu yapmanız gerekmektedir.

Ziyaretçi Kavramı

Web sitenizin hedefi, gerçekte sizin muhtemel ziyaretçi kitlenizide belirlemektedir.Burada sizin yapmanız gereken hedef ziyaretçi kitlenizi, sitenizde aradıklarını bulabilmesini sağlıyacak olan metin ve görsel içeriklerini, kafa yormayacak ve tamam bu dedirtecek şekilde sitenizde uygulamanızdır.Ziyaretçilerin sitenizde kalma ve gezinme oranı SEO açısından da çok önemlidir.

ARAMA MOTORLARINDA İLK SIRALARDA YER ALMAK İÇİN
Daha Fazla Satış İçİn!