SEO ANALİZİ

SEO konusunda kelimelere göre rekabetin ve arama hacminin belirlendiği arama motorlarında yapılan aramalarda nelere göre değişiklik olup olmadığının göstergesi olan SEO analiz diye adlandırdığımız SEO konusunda bilgili olan kişilerin en temel hedefe kitlenmesini sağlayan bir araçtır.SEO analiz, bir internet sitesinin arama motorlarının tüm kriterlerini yerine getirip getirmediği veya SERP kapsamında daha iyi yerler elde etmek adına yapılması gereken detayları çıkarmak için yapılan çalışmaların genel ismidir. Arama motoru optimizasyon çalışmaları öncesinde yapılır ve kontroller bu doğrultuda sağlanır.SEO çalışmalarının ilk ve en önemli adımı olan SEO analiz, temel olarak birçok farklı açıdan web sitesini ele alır. Bu adımlar hem Google gibi arama motorları tarafından verilen tavsiyelerin hem de SEO uzmanları tarafından tecrübe ile elde edilen bilgilerin geçerli olup olmadığını sorgular.Genel anlamda SEO analiz, altı adımdan oluşur. Bu adımlar site içi SEO, site dışı SEO, içerik ve keyword yani anahtar kelime, teknik, site performansı ve uyumluluk şeklinde sıralanır. Tüm bu adımlar, optimizasyon süreci öncesinde titizlikle takip edilmesi gereken adımların başlıca olanlarıdır.SEO analiz, bir nevi arama motoru optimizasyonu sürecinin yol haritası anlamına da gelebilir. Zira bu analizlerde elde edilen olumlu veya olumsuz veriler, tüm çalışma sürecinde takip edilecek olanlardır. Web sitesinin mevcut durumu ve rakip analizi ile ilgili tüm veriler de bu süreç kapsamında çıkartılır ve aksiyonlar da bu doğrultuda alınır.

Son zamanlarda insanlar interneti kullanmaktan çok, interneti yönetmeye meyil ediyorlar. Bu yüzden hergün bir konuyla ilgili yeni yeni web siteleri açılıyor. Bu kadar çok web sitesinin olduğu bir internet ortamında da doğru bilgiye ulaşmak oldukça zorlaşıyor. Bu sebeple emek vererek güzel içerikler üreten sitelerin emeklerinin karşılığını almaları için sitelerinin arama motorlarında üst sıralara çıkması gerekiyor. Bunu yapabilmek için ise bazı SEO ayarlarının yapılması şart.

SEO analiz nasıl yapılır?

Daha önce de dile getirildiği gibi SEO analiz süreci, belli başlı adımlardan meydana gelir. Her ne kadar birçok farklı SEO ajansı veya SEO uzmanı tarafından çeşitlendiriliyor olsa da aynı çerçeve içerisinde kalır. Site içi SEO analizi (on page SEO analiz) Site içi arama motoru optimizasyonu, isminden de anlaşılacağı üzere web sitesinin iç yapısını ele alır. Olması gereken site içi gereksinimler kontrol edilir ve eksiklikler ile ilgili çalışmalar, tüm süreçteki yol haritasına dahil edilir. Anahtar kelime yoğunluğu, başlık standartlarının kullanılması, içerik girişleri ve düzenleri gibi pek çok farklı madde, bu kapsamda analiz edilenlerdendir. Site dışı SEO (off page SEO analiz) Site dışı arama motoru optimizasyonu, çalışmaların en önemli iki kulvarından birisidir. Temel anlamda web sitesinin internet dünyasındaki varlığına dayanır. Google ve diğer arama motorları tarafından bir web sitesinin internet dünyasındaki varlığı, referans olarak kabul edilir. Dolayısıyla SEO çalışmaları için büyük bir önem arz eder. Backlink analizleri, rakip analizleri, kurumsal kimlik çalışmaları, domain yani alan adı otoritesi gibi başlıklar, site dışı kapsamında yer alır ve bu doğrultuda analiz edilir. SEO analiz kapsamında bu kulvar, referansların belirlenmesi, mevcut referansların durumu ve yeni referans elde edilmesi gibi başlıklardan meydana gelir.

seo analizi01

Genel SEO Kontrol Listesi

 • Kodlama Hataları.
 • Tekrar Eden İçerik ve Anahtar Kelimeler
 • Redirect
 • Kırık Linkler
 • Robots.txt
 • Site Haritası
 • backlink yapısı
 • Mobil Uyumluluk
 • Hız Testi
 • Arama Motorları Kayıt İşlemi
 • Sosyal Medya Yapısı
 • yukarıda bazı örneklerini verdiğimiz kriterlerden yüzlercesinin analizini doğru olarak yapılması, size seo çalışmanız konusunda neler yapmanız gerektiğinin bilgilerini verecektir.

On-Page-SEO-seoon6

Site içi SEO analizi (on page SEO analiz)

Site içi arama motoru optimizasyonu, isminden de anlaşılacağı üzere web sitesinin iç yapısını ele alır. Olması gereken site içi gereksinimler kontrol edilir ve eksiklikler ile ilgili çalışmalar, tüm süreçteki yol haritasına dahil edilir. Anahtar kelime yoğunluğu, başlık standartlarının kullanılması, içerik girişleri ve düzenleri gibi pek çok farklı madde, bu kapsamda analiz edilenlerdendir.

Off-Page-SEO-seoon6

Site dışı SEO (off page SEO analiz)

Site dışı arama motoru optimizasyonu, çalışmaların en önemli iki kulvarından birisidir. Temel anlamda web sitesinin internet dünyasındaki varlığına dayanır. Google ve diğer arama motorları tarafından bir web sitesinin internet dünyasındaki varlığı, referans olarak kabul edilir. Dolayısıyla SEO çalışmaları için büyük bir önem arz eder. Backlink analizleri, rakip analizleri, kurumsal kimlik çalışmaları, domain yani alan adı otoritesi gibi başlıklar, site dışı kapsamında yer alır ve bu doğrultuda analiz edilir.SEO analiz kapsamında bu kulvar, referansların belirlenmesi, mevcut referansların durumu ve yeni referans elde edilmesi gibi başlıklardan meydana gelir.

ARAMA MOTORLARINDA İLK SIRALARDA YER ALMAK İÇİN
Daha Fazla Satış İçİn!