Site Link Yapısı

Son dönemlerde Google’ın aldığı kararlar ve yürürlüğe soktuğu kriterler sebebi ile SEO son derece önemli bir noktaya geldi. Kalite ve nitelik içeriklerin web sitelerinde yer almasını sağlamak amacı ile belirli kurallar düzenlendi. SEO link yapısı hakkında bilgi sahibi olmadan önce site içi link nedir ile ilgili bazı bilgilerden bahsetmekte fayda vardır.Site içerisinde linklerin bulunması arama motorları için kolaylık sağlar. Arama motorları bir web sitesi hakkında bilgi sahibi olmak istediği zaman bu linklere bakar ve onlar için yönlendirme levhası görevi görür. Bu linkler sayesinde kontrol sağlayan arama motorları, sitenizin içeriklerine erişim sağlar. Anchor text link isimli yöntem sayesinde bu yönlendirme levhaları üzerine bilgiler yazabiliyoruz. Örnek vermek gerekirse; SEO başlığının web siteniz içerisinde menüler kısmında yer aldığını düşünün. Bu SEO başlığı için köprü yapılarak bu yazıya link atanır. Köprü olarak ifade ettiğimiz şey Anchor text link yapısıdır. SEO başlığında tıkladığınız zaman ilgili içeriğin linkine erişim sağlarsınız. Sizin erişim sağlayabildiğiniz gibi arama motorları da bu şekilde ilgili linklere tıklayarak kolay bir şekilde erişim sağlarlar. Öncelikle içeriğe ulaşmadan önce SEO yazısını okuyarak, okuyacağı içerik hakkında bir bilgi sahibi olur. Ardından linke tıklayarak direk içerik hakkında bilgi sahibi olur.

SEF Link Nedir?

SEF Link, açılımı Search Engine Friendly Link ve türkçe karşılığı ise Arama Motoru Dostu Link anlamına gelen Google’ın önemsediği özel bir link yapısıdır.SEF Link’e dikkat edeceğim diyorsanız yapmanız gereken aslında kelimenin anlamında yatıyor. Arama Motoru Dostu Link vermeniz gerekiyor. Yani eğer konu başlığınız “SEF Link Nedir” ise sizin url niz siteadresi.com/index.php?kategori=3–seflink–.html tarzında olmaması gerekiyor. Daha basit anlatmamız gerekirse Google sizden URL adresi diye bir yol tarifi istiyor. Siz bu tarifi en basit şekilde yapmalısınız. Kelimeleriniz karıştıkça içerisine sayılar, işaretler vs. girdikçe o tarif anlaşılmaz ve başkasının tariflerine önem verirler .Tavsiyemiz daha fazla “siteadresiniz.com/kategori/yazi-basligi.html” veya “siteadresiniz.com/yazi-basligi.html” şeklinde olması Google açısından oldukça rahat anlaşılır olarak görülecektir.

sef-link
gerilink

Backlink Nedir?

Backlink Farklı bir web mecrasından, farklı bir web sitsinden, sizin sitenize verilen link adıdır.Bir görsellede veya bir metin ile sizin sitenize kurulan bir köprüdür.Köprü kaliteli bir adresten geliyor ise değerlidir.Anahtar kelimeniz üzerinden verilmiş bi link ise daha değerli olacaktır.Backlink ler farklı yollardan sağlanabilir, bu konuda ciddi bir ticarette söz konusudur.Doğal olarak orjinal bir içerikten sizi refere ederek verilmiş köprüler, arama motorları açısından önem taşır.

No-Follow-ve-Do-Follow-Links-for-Google-Search

Do Follow link / No Follow Link Nedir?

Do Follow Backlink Nedir? Do Follow olarak verilen linkler doğrudan Pagerank değerine etki etmektedir.Do Follow teriminin Türkçe karşılığı "Takip Et"'dir.Do Follow link türünün örnek kullanımı aşağıdaki gibidir. Kod:

<a href="siteadresi.com" rel="dofollow">site adresi</a>

No Follow Backlink Nedir? No Follow link yapısı 2005 yılında Google tarafından spam siteler ile mücadele için geliştirildi.Özellikle yorum alanlarında bulunan web sitelerinin içeriği hakkında bilgi sahibi olmadığınızdan dolayı no follow etiketi kullanarak bu site hakkında bilginizin olmadığını ve bu sitenin içeriğiyle bir bağlantınızın olmadığını Google'a bildirmiş olursunuz.No Follow linkin örnek kullanımı aşağıdaki gibidir.

<a href="siteadresi.com" rel="nofollow">site adresi</a>

ARAMA MOTORLARINDA İLK SIRALARDA YER ALMAK İÇİN
Daha Fazla Satış İçİn!